Co warto wiedzieć, gdy szukamy kredytu bankowego?

W dzisiejszych czasach, gdy banki prześcigają się w ofertach kredytowych nie jest łatwo wybrać dla siebie korzystny kredyt gotówkowy czy konsolidacyjny.

Kiedy bank może odrzucić nasz wniosek o kredyt?

Kredyt gotówkowy to nic innego jak gotówka na dowolny cel. Jeśli posiadasz dobrą historię kredytową w BIK, masz udokumentowany dochód (pracodawca wystawi Ci zaświadczenie lub Twoje wynagrodzenie wpływa na konto bankowe) i nie masz zbyt dużo innych pożyczek, każdy bank z chęcią przyzna Ci odpowiednią kwotę finansowania.

Pamiętajmy jednak o tym, że w banku swój dochód musimy udokumentować. Oferty kredytowe mogą się znacznie różnić, a zapytania o kredyt w bankach mają wpływ na Twoją ocenę zdolności kredytowej. Warto więc przed podjęciem decyzji poczytać opinie lub też odwiedzić bezpośrednio oddział bankowy aby dowiedzieć się o wymaganych dokumentach ale – tu ważne – nie składać wszędzie wniosków kredytowych. Każdy wniosek kredytowy to zapytanie w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), za duża ilość zapytań w ostatnim miesiącu (np. więcej niż 3) to często powód odrzucenia wniosku o kredyt. Spóźnienie w spłacie nawet kilka dni – też może być powodem odrzucenia wniosku lub pogorszenia tzw. oceny kredytowej klienta.

Co tak naprawdę ma wpływ na to, czy otrzymamy korzystny kredyt w banku?

Na ocenę wiarygodności klienta składa się wiele czynników. Najistotniejszym elementem jest nasza historia kredytowa w BIK. Musi być dobra –wszystkie spłacane lub już spłacone kredyty nie mogą mieć żadnych opóźnień. Warto pamiętać, że nawet kilka dni opóźnienia ze spłatą raty kredytu zmniejsza naszą zdolność kredytową. Chcąc mieć korzystny kredyt w banku – płaćmy raty w terminie!

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego jest ilość rat, które spłacamy – nie może być ich zbyt dużo. Zgodnie z rekomendacjami KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) najczęściej stosowane kryteria w szacowaniu zdolności kredytowej są następujące: łączna suma rat spłacanych do uzyskiwanego dochodu nie może przekroczyć 50%. Zdarzyło ci się usłyszeć w banku, że Twój wniosek o kredyt został odrzucony bo nie masz zdolności kredytowej? Bank rozumie przez to, że płacisz za dużo rat lub masz za niski dochód. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko cierpliwie spłacać w terminie swoje zobowiązania lub znaleźć dodatkową pracę.

To jednak nie wszystko. Dla banku wiarygodny klient to taki, który pracuje. Na ocenę kredytową ma wpływ to gdzie pracujemy, jak długo jesteśmy zatrudnieni, no i oczywiście ile zarabiamy. Forma prawna zatrudnienia czyli umowa o pracę, umowa zlecenia czy umowa o dzieło, też nie są bez znaczenia, a emerytom i rencistom zawsze łatwiej uzyskać korzystny kredyt. Dlaczego tak jest? Bank przede wszystkim ocenia, jak bardzo jesteśmy stabilni zawodowo, innymi słowy – regularność wpływów na konto. Im stabilniej wpływa wynagrodzenie (np. co miesiąc o tej samej porze), tym lepiej będziemy spłacać kredyt.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jak widać czynniki wpływające na zdolność kredytową są różne. Warto je znać przed wybraniem oferty kredytowej lub pożyczkowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach, jakie musisz spełnić starając się o kredyt – napisz do nas, pomożemy Ci w podjęciu dobrej i korzystnej dla Ciebie decyzji.

Napisz do nas