Kiedy trafiamy do BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Gromadzi dane na temat naszej historii kredytowej włącznie z zapytaniami, które kierujemy do banków podczas starania się o pożyczkę. Figurowanie w bazie to dla przyszłych planów kredytowych pozytywny argument. Oczywiście pod warunkiem, że nasza historia spłat kredytów jest w porządku .

Ale co to właściwie znaczy dobra historia kredytowa? Przede wszystkim brak spóźnień na spłaconych i spłacanych pożyczkach (również pożyczkach pozabankowych, które raportują naszą historię do BIK). Im więcej w BIK terminowo spłacanych kredytów – tym wiarygodniejszym klientem jesteśmy dla banku. I nawet kilka dni opóźnień na spłacanych zobowiązaniach może przysporzyć nam niemałych kłopotów z uzyskaniem następnego kredytu lub konsolidacji.

Poważny problem spotka nas gdy zalegamy z 1 lub 2 ratami kredytu – lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji, bowiem historia kredytowa (jeżeli wyrażaliśmy zgodę na przetwarzanie danych osobowych w BIK) – zarówno ta „dobra”, jak i „zła” pozostanie na naszym koncie przez minimum 5 kolejnych lat od spłaty całego kredytu. Na przykład : zaciągnęliśmy kredyt w 2010 roku na 10 lat (czyli do 2020). W 2017 roku spóźniliśmy się z ratą 30 dni. Jeżeli spłacimy kredyt w całości w 2020 roku, to zgodnie z zapisami umowy może zdarzyć się tak, że nasze opóźnienie będzie widnieć jeszcze przez kolejne 5 lat (czyli do 2025 roku!).

Jeżeli chcemy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych (czyszczenie BIK) możemy to zrobić tylko wtedy, gdy opóźnienie w spłacie było krótsze niż 60 dni, bank poinformował nas o tym fakcie i minęło ponad 30 dni od tej informacji, a nasze zobowiązanie jest większe niż 200 zł. Wiedząc z góry, że w danym miesiącu będziemy mieć problem ze spłatą pożyczki, skontaktujmy się z bankiem czy firmą pożyczkową, zapytajmy o „wakacje kredytowe” czy możliwość zawieszenia raty. Zróbmy to wcześniej – przed terminem zapadalności raty bo często proces zawieszenia raty kredytu wymaga od nas wizyty w oddziale banku i podpisania dokumentów.

Każda dobra historia w BIK da nam szansę na dobre oferty cenowe w bankach. Dbając o spłatę swoich zobowiązań w terminie budujemy swój wizerunek rzetelnego i wiarygodnego klienta dla banku – wtedy możemy również negocjować warunki cenowe pożyczek.

O czym więc należy pamiętać? Negatywne wpisy w naszej historii kredytowej nie znikną w przeciągu jednego dnia, ani nawet kilku miesięcy. Jeśli obawiamy się niekorzystnej historii kredytowej, a potrzebujemy dodatkowych środków, wcześniej zadbajmy o to, aby pozyskać finanse z innych źródeł np. wesprzeć się pożyczką pozabankową. Pamiętajmy jednak o ryzyku wpadnięcia w tzw. pętlę kredytową. Czasami jest to trudne, ale gdy o to zadbamy, mamy szansę na otrzymanie nowego finansowania np. kredytu konsolidacyjnego rozłożonego na dłuższy okres z niższą ratą, czy też kredytu hipotecznego na wymarzone M4.

Potrzebujesz pilnie pomocy na spłatę raty? Nie czekaj, napisz do nas, a pomożemy ci rozwiązać twój problem.

Napisz do nas